شاید تشکیل تیم فروش و بازاریابی در نگاه اول ساده به نظر بیاید ولی بدون دقت و برنامه‌ریزی مناسب نمی‌شود مطمئن باشید که این تیم می‌تواند موفق عمل کند و به اهدافش دست یابد. اهمیت تشکیل تیم موفق بازاریابی و فروش زمانی آشکارتر می‌شود که شرایط فوق رقابتی در بازار ایجاد شود و یک تیم  موفق است که می‌تواند کسب‌وکار شما را برنده آن میدان کند.

اما بیایید با همدیگر چند نکته را بررسی کنیم تا دقیقا مشخص کنیم چگونه یک تیم موفق بازاریابی و فروش می‌تواند بازارگرمی و بازارسازی کند تا دقیقا بدانند کجا و با چه کسانی مشغول رقابت هستند و باید چه استراتژی‌هایی را در پیش بگیرند که به مشتری نشان دهند ما اینجا هستیم تا نیازهای شما را برآورده کنیم.

در این مقاله درباره ریزه‌کاری‌های ساخت تیم موفق بازاریابی و فروش صحبت خواهیم کرد و تکنیک‌هایی را به شما خواهیم گفت که در تیم‌سازی موفق عمل کنید و این موضوع دیگر برایتان رمزآمیز و غریب نباشد.

فوت و فن‌های تشکیل تیم موفق بازاریابی و فروش

اگر تیم فروش و بازاریابی‌تان را تشکیل نداده‌اید، در ادامه فوت و فن‌های تشکیل تیم را به شما خواهیم گفت و اگر تیم بازاریابی و فروش دارید و می‌خواهید مطمئن شوید که در مسیر درست حرکت می‌کند، نکته‌هایی که در ادامه آمده است را با دقت بخوانید و ببینید چند مورد از آن‌ها را عملی کرده‌اید:

 1. نیازهایتان را مشخص کنید:

نیازهای تیم خود را مشخص کنید. آیا به دنبال ایده‌هایی برای بازارسازی و بازارگرمی هستید یا اینکه به دنبال تجدید نظر در استراتژی‌های فروش خود هستید؟ آیا می‌خواهید تحولی در ایده‌های بازاریابی خود ایجاد کنید و به دنبال تشکیل تیم‌هایی برای بارش فکری هستید؟ مشخص کردن هدف به شما کمک می‌کند افراد موفق و موثر را گرد هم آورید.

 1. بعد از آنکه اهداف‌تان را مشخص کردید، افراد مورد نظر را جذب کنید:

افرادی که مطمئن هستید می‌توانند اهداف شما را محقق کنند. از جست‌وجو در جوامع حرفه‌ای مانند لینکدین، ارسال اطلاعیه به شبکه‌های اجتماعی و شبکه‌های افراد حرفه‌ای فروش و بازاریابی غافل نشوید تا افراد مورد نظر را پیدا کنید.

 1. آموزش‌های لازم را ارائه دهید:

تیم بازاریابی و فروش شما برای موفق شدن باید مجهز به دانش و مهارت باشد. همیشه آموزش‌هایی دست به نقد آماده کنید تا فنون بازاریابی و فروش را به تیم‌تان آموزش دهید. دوره های فروش و بازاریابی می‌تواند نیروهای شما را به‌روز نگه دارد.

 1. بر ایجاد ارتباطات موثر تاکید کنید:

تیم بازاریابی و فروش، یکی از تیم‌هایی است که علاوه بر ارتباطات داخلی زیاد، ارتباطات برون‌سازمانی زیادی دارد و باید اطمینان حاصل کنید که ارتباطات موثری با سایر بخش‌ها دارد تا بتواند فعالیت‌های سازمانی را بهبود بخشد.

 1. تشویق کنید و پاداش دهید:

تشویق تیم بازاریابی و فروش به دستیابی به بهترین عملکرد خود از آن دسته موضوعات مهمی است که باید به آن توجه شود و سیاست‌هایی برای اجرای آن در نظر گرفته شود.

 1. بررسی و ارزیابی موفقیت:

برای مطمئن شدن از کارایی تیم فروش، عملکرد تیم را بررسی کنید و از ابزارهای ارزیابی عملکرد بهره بگیرید تا بتوانید این کار را با دقت بیشتری انجام دهید. یادتان باشد اقدامات بعد از ارزیابی‌های شما بسیار اهمیت دارد. برای مثال، نواقص را خیلی سریع و چابک برطرف کنید و موفقیت‌های کوچک را جشن بگیرید.

برای آنکه به این سوال پاسخ دهید که چگونه یک تیم موفق بازاریابی و فروش تشکیل دهیم؟ کافی است به نکات گفته‌شده توجه کنید و یادتان باشد برنامه‌ریزی دقیق، جذب نیروی کار ماهر و با تجربه و تلاش در جهت نگهداشت آن و ارائه آموزش‌های لازم از مهم‌ترین نکاتی است که نباید از آن غافل شوید. در ادامه به شما خواهیم گفت چگونه تیم موفق بازاریابی و فروش خود را حفظ کنید.

marketing team

چگونه یک تیم موفق بازاریابی و فروش را حفظ کنیم؟

برای مدیریت یک تیم فروش و بازاریابی به ترکیبی از مهارت‌ها شامل مهارت رهبری، تخصصی فروش و ارتباط موثر نیاز دارید. همچنین استراتژی‌های کلیدی باید به کمک شما بیاید تا تیم خود را به درستی مدیریت کنید.

 • اهداف و انتظارات روشن تعیین کنید: اطمینان حاصل کنید تیم بازاریابی و فروش، اهداف و انتظارات را دقیقا درک کرده‌اند. همچنین به شاخص‌های موفقیت و مهلت‌ها پایبند هستند.
 • فرصت آموزش و توسعه را فراهم کنید: حضور اعضای تیم در دوره های فروش و بازاریابی از جمله موضوعات مهمی است که نباید از آن غافل شوید. در اختیار گذاشتن فرصت‌های آموزش و توسعه مداوم به اعضای تیم شما کمک می‌کند همیشه به‌روز باشند و خودشان را به تکنیک‌هایی مجهز کنند که برای فعالیت در فضای رقابتی به آن نیاز دارند.
 • فرهنگ تیمی مثبت را تقویت کنید: محیط و جو کاری را ایجاد کنید که در آن همکاری، کار گروهی و ارتباطات باز جریان دارد و دستاوردهای فردی و تیمی به رسمیت شناخته و جشن گرفته می‌شود.
 • بر عملکردها نظارت کنید و بازخورد دهید: بازخوردهای سازنده به تیم شما کمک می‌کند به خودارزیابی برسند و زمینه‌های بهبود را شناسایی کنند. آن وقت است که با یک مربی‌گری حرفه‌ای و پشتیبانی می‌توانید به اهداف تیمی دست پیدا کنید.
 • ایجاد انگیزه کنید و پاداش دهید: اعضای فعال تیم را بشناسید و به آن‌ها پاداش دهید. این کار باعث می‌شود انگیزه آن‌ها حفظ بماند و آن‌ها به کل اعضای تیم کمک کنند تا رشد کنند. می‌توانید مشوق‌ها را همسو با اهداف فروش و بازاریابی‌تان تنظیم کنید.
 • از تکنولوژی برای ساده‌سازی فرآیندهای فروش و بازاریابی استفاده کنید: خودکارسازی فرآیندهای بازاریابی و فروش، پیگیری عملکرد و ارائه داده به تیم بازاریابی و فروش به ساده‌سازی عملیات و بهبود کارایی کمک می‌کند.

نتیجه‌گیری:

در این مقاله درباره تشکیل تیم موفق بازاریابی و فروش و حفظ آن صحبت کردیم. یادتان باشد برای مدیریت موثر تیم‌های بازاریابی و فروش بر تعیین انتظارات واضح، حمایت، پشتیبانی و توسعه مستمر، ایجاد فرهنگ مثبت تیمی و مشارکتی تاکید کنید و به تیم فروش خود کمک کنید تا به موفقیت دست یابد و به رشد و توسعه سازمان کمک کند.

دوره کارشناسی فروش و سرپرستی فروش از آن دسته دوره های تخصصی است که در به‌روز نگه‌ داشتن نیروهای فروش شما نقش کلیدی دارد. سرفصل‌های این دوره ‌ها با مشورت با فعالان و متخصصان حوزه فروش تدوین شده است. تردید نداشته باشید حضور کارشناسان و سرپرستان فروش در یک دوره موجبات هم‌افزایی را فراهم می‌سازد و چه بسا تیم‌های موفقی که از یک دورهمی رسمی (حضور در سمینارها و دوره های فروش) یا غیررسمی شروع به فعالیت کردند و گوی سبقت را از رقبا ربودند و پیروز شدند.

دوره‌ های تخصصی فروش را از اینجا دنبال کنید.

اشتراک گذاری این محتوا !

جهت اطلاعات بیشتر و ثبت نام و مشاوره اطلاعات خود را برای ما بگذارید.

با آموزشهای کاربردی، به فکر توسعه فردی خود باشید.