صاحبان مشاغل کوچک همیشه نگران هزینه‌کردن برای کارهایی هستند که سودی برای کسب‌وکار ندارند. یکی از کم هزینه‌ترین راه‌ها برای فروش بیشتر و افزایش درآمد شما، ایجاد یک برنامه بازاریابی است. نگاهی عینی به اینکه شرکت شما در‌حالِ‌حاضر چگونه فروش می‌کند، به زمان، تلاش و رغبت نیاز دارد. این یک فرآیند گام‌به‌گام است که فراتر از نوشتن یک برنامه است.

گام‌ نخستین این فرآیند شامل نگاهی کلی به وضعیت شرکت شماست و ممکن است شامل شرح ماموریت سازمانی شما شود که بیان کند شرکتتان چه کاری، برای چه کسانی، چه زمانی، چرا و چگونه انجام می‌دهد؟ این آغاز پیام بازاریابی شماست.

  1. قبل از شروع برنامه بازاریابی، میزان فروش شرکت خود را مطالعه کنید. نمودارهای فروش ماهانه برای شناسایی دوره‌های زمانی با حجم فروش بالا و پایین را بررسی کنید. گزارش‌های فعالیت حساب مشتری نشان می‌دهد که آیا کسب‌وکار یا مشتریان خود را از دست می‌دهید یا خیر، بنابراین آن‌ها را با سال‌های گذشته مقایسه کنید. گزارش‌های فروش محصولات، پرفروش‌ترین و کم‌فروش‌ترین محصولات یا خدمات را مشخص می‌کند. ممکن است تصور کنید که از قبل این اطلاعات را می‌دانید، اما اگر می‌خواهید برای ایجاد یک برنامه بازاریابی وقت بگذارید، برای جمع‌آوری اطلاعات و حقایق نیز وقت بگذارید و سعی کنید با دیدی بازتر آن‌ها را مطالعه کنید. ممکن است اعداد شما را شگفت‌زده کند.
  1. گروهی از مدیران کلیدی خود، نمایندگان فروش، کارکنان اجرایی و نمایندگان خدمات مشتری را گردهم آورید تا به تجزیه‌و‌تحلیلSWOT از فرآیند بازاریابی و فروش خود بپردازید و سپس جلسات همفکری برگزارکنید.

تجزیه و تحلیلSWOT به عناصر فردی شرکت شما نگاه می‌کند، هریک از آن‌ها را در نظر می‌گیرد و با توجه به هر یک از چهار بعد SWOT به نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها می‌نگرد. فرآیند فروش شامل تسهیل خرید برای مشتری و راضی نگه‌داشتن مشتری از خدمات شما است. نمایندگان فروش، وظیفه فروش را بر عهده دارند، اما انجام سریع و کارآمد همراه با خدمات عالی به مشتریان باعث بازگشت مشتریان می‌شود. تمام زمینه‌های مرتبط را در تجزیه‌و‌تحلیل SWOT  خود در نظر بگیرید و توجه کنید که آیا آن‌ها شرح ماموریت شما را پشتیبانی می‌کنند یا خیر.

کارگاه تدوین برنامه بازاریابی
  1. مشتری هدف خود را با جزئیات شناسایی کنید. جنسیت، سن، سطح درآمد، عادات خرید، شیوه زندگی و محل زندگی. این موضوع مهم است چون به شما کمک می‌کند تا تبلیغات خود را با بهره‌وری بیشتری و هدفمند، پیاده‌سازی کنید. همچنین به شما کمک می‌کند تا پیشرفت کنید و برنامه‌هایی را طرح‌ریزی کنید که به جذب شما کمک می‌کند. برنامه بازاریابی یک نقشه راه استراتژیک برای رساندن شرح ماموریت و پیام فروش شما به این افراد است به نحوی که آن‌ها را به شروع تجارت با شما جذب کند.
  1. یک استراتژی ارتباطی ایجاد کنید تا پیام خود را به مشتریان قدیمی و جدید برسانید. این استراتژی ممکن است شامل تبلیغات در رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات سنتی، فروش ویژه و رویدادهای آموزشی محصولات یا رویدادهای قدردانی از مشتری با هدف به‌وجود‌آوردن یک جامعه مشتریان باشد تا بتوان به راحتی با معاملات خصوصی با آن‌ها ارتباط برقرار کرد. استفاده از اتاق‌های بازرگانی محلی، گروه‌های شبکه تجاری و رویدادهای اجتماعی برای تبلیغات بازاریابی، جایگزینی کم‌هزینه‌ برای تبلیغات چاپی است.
  1. از اطلاعاتی که در چهار مرحله اول تهیه کرده‌اید برای نوشتن برنامه بازاریابی خود استفاده کنید. یک برنامه مکتوب می‌تواند با ابتکارات بازاریابی شما به‌روز شود و به عنوان پایه خوبی برای برنامه‌ریزی پروژه‌های بازاریابی سال آینده باشد.

شما می‌توانید برنامه بازاریابی به زبان ساده را با طی‌کردن چند مرحله، تدوین کنید و از مزایای آن بهره‌مند شوید. اطلاعات تکمیلی دوره برنامه بازاریابی به زبان ساده را در این لینک مطالعه کنید.

منبع:

https://smallbusiness.chron.com/

اشتراک گذاری این محتوا !

جهت اطلاعات بیشتر و ثبت نام و مشاوره اطلاعات خود را برای ما بگذارید.

با آموزشهای کاربردی، به فکر توسعه فردی خود باشید.